Davida Gilmoura nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. Jego dotychczasowe trzy studyjne krążki i współpraca z Pink Floyd sprawiły bowiem, że jest to artysta więcej niż rozpoznawalny. Niestety jednak muzyk w karierze solowej miał ostatnio 10-letnią przerwę. Na szczęście przerwa się skończyła, czego dowodem jest nowa płyta „Rattle That Lock”.

gilmour

Za teksty na płycie odpowiada wieloletnia współpracownica i partnerka  życiowa Gilmoura, czyli Polly Samson. Produkcją zaś zajął się sam Gilmour do pary z Philem Manzanerem z Roxy Music. Motywem inspirującym dla powstania „Rattle That Lock” jest 2. księga poematu „Raj Utracony” stworzonego w XVII wieku, którego autorem był John Milton. „Raj Utracony” opowiada o wygnaniu z Raju Szatana, który wyrusza w podróż po stolicy piekła (Pandemonium), Czyśćcu i Chaosie.

Do grona wykonawców utworów z płyty zostali zaproszeni między innymi członkowie więziennego chóru The Liberty Choir, wokalistka Louise Marshall oraz wokalistka Mika Paris. Utwór tytułowy oparto na dźwiękowym sygnale francuskich kolei państwowych, którego autorem był Michaël Boumendil. Polskim akcentem krążka są natomiast orkiestracje przygotowane przez Zbigniewa Preisnera.

Kategorie: nowości płytowe